www.zwierzorki.fora.pl
forum o roznorakich zwierzakach

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj

Co jedzą chomiki?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 100, 101, 102  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum www.zwierzorki.fora.pl Strona Główna -> Dieta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat

Autor Wiadomość
Masta
Gość






  Wysłany: Śro 16:27, 25 Cze 2008 
Temat postu:

A wiesz że mój też? :D
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Gość







  Wysłany: Nie 11:47, 07 Gru 2008 
Temat postu:

Marta napisał:
Chomiczki uwielbiają biały ser i jabłka ! ( Przynajminiej mój Chomcio o imieniu Dropsik). Uwielbia tez kukurydzę ( Nie w konserwie !!!!!!) i troche mniej marchewkę . No i mój Dropsik uwielbia dropsy !!!


Nie należy karmić chomika cukierkami, dropsami itp.
Powrót do góry
Autor Wiadomość
majkaaa
Gość






  Wysłany: Pon 20:38, 29 Gru 2008 
Temat postu: hmm.

właśnie sobie kupiłam chomika i nie wiem co mam robić. facet sklepie powiedzal mi ze on niemusi nic pic dał mi taka karme, ale ten chomik jets za maly, ze mogl go jesć nie wiem co mam mu dawać

co ile sie wymieni trociny

i czy ten pokarm nie jest za duży

mowa o chimku chińskim chociaz nie wiem czy to ma jakies znaczenie w praktyce.

prosze o pomoc. :)
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Gość







  Wysłany: Pon 18:34, 12 Sty 2009 
Temat postu:

muj chomik je tylko marchewke na nic innego nie ma ochoty 3(
Powrót do góry
Autor Wiadomość
KOLO
Gość






  Wysłany: Czw 13:02, 29 Sty 2009 
Temat postu: gałazka wierzby

czy chomiki mogą jeśc gałazke wieżby????? :?
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Olcia:))
Gość






  Wysłany: Czw 12:51, 21 Maj 2009 
Temat postu: Jedzienie dla chomików

Ziarna: pszenica, żyto, owies, proso, ryż, ziarna słonecznika; mieszanki ziaren, zawierające często preparaty witaminowe, dostępne we wszystkich sklepach zoologicznych.
Warzywa i owoce: marchew, kalafior, kalarepa, buraki, jabłka, sałata (trzeba na nią bardzo uważać, szczególnie na wiosnę, ponieważ może być mocno pryskana pestycydami!!), ogórek zielony, banany, jabłka, gruszki i w niewielkich ilościach truskawki, maliny, wiśnie i czereśnie (bez pestek, ponieważ są toksyczne),cukinia, cykoria, dynia, figa, groszek (gotowany), szparagi (gotowane), kalarepa, kapusta, ogórek zielony (w małych ilościach). Warzywa i owoce podajemy zawsze umyte i pokrojone!
Trawy: chomiki bardzo chętnie zjadają zieloną trawę, koniczynę, zioła i siano, liście i kwiaty mniszka lekarskiego, rdestu, lebiody, krwawnika, stokrotka, szałwia suszona, liść jeżyny.
Gałęzie: wierzby, topoli, klonu, akacji, brzozy; Pamiętajmy, że nasz chomik bardzo chętnie je obgryza. Dostarczają mu one mikroelementy i celulozę oraz umożliwiają ścieranie siekaczy, których przerost nie jest niczym dobrym.
Białko zwierzęce: Gotowane lub suszone mięso, biały lub żółty ser, gotowane jajko; Produkty te podajemy po kawałeczku, jeden, najwyżej dwa razy w ciągu tygodnia.
CHOMIKA NIE NALEŻY KARMIĆ!!!: Owocami cytrusowymi (np. pomarańcz, grejpfrut, papaja i kiwi), ziemniakami(surowymi), fasolą, cebulą, słodyczami typu cukierki itp. oraz resztkami z naszego stołu, cebulą, czosnkiem, ostrą papryką,pomidorami, rabarbarem.
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Gość







  Wysłany: Czw 12:53, 21 Maj 2009 
Temat postu:

może obgryzać sobie gałązki brzozy ,akacji.itp..
tylko muszą byc przemyte wodą!!!! ;)
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Wterynarz
Gość






  Wysłany: Czw 13:01, 21 Maj 2009 
Temat postu: choiki

co dwa-trzy dni: wymienić ściółkę, w kącie, gdzie chomik załatwia się
raz na tydzień: wymyć kuwetę ciepłą wodą, bez zmiany ściólki
2 razy w tygodniu: zmienić na nowe całą ściółkę, pozostwaiając część zapasów chomika oraz materiał do budowy gniazda
2 razy w miesiącu: wymienić materiał do budowy na gniazdo
raz w miesiącu: dokładnie obmyć całą klatkę




Głównym zajęciem chomików żyjących na wolności jest zbieranie i magazynowanie zapasów tzw. chomikowanie. Chomik żyjący w niewoli ma zapewnioną codzienną rację pokarmu, zatem traci główne zajęcie. Jeżeli nie ma okazji do wybiegu i wspinania się, prowadzi żywot bardzo jednostajny. Dlatego chomikowi należy zapewnić rozrywkę w postaci coraz to nowych możliwości do wspinania i akrobacji w klatce oraz codziennego wybiegu po mieszkaniu. Podczas wybiegu po mieszkaniu trzeba uważać, żeby chomik nie zniknął w jakiejś szparze między meblami, z której nie można go by było wydostać, nie został przytrzaśnięty przez drzwi lub szuflady lub porażony prądem elektrycznym. (np. podczas przegryzania kabla). Jeżeli mimo wszystko chomik ukryje się w jakimś zakamarku w trakcie wybiegu, najlepiej go znowu z stamtąd wywabić zostawiając otwarte drzwi klatki i drogę do klatki zaznaczyć rozsypanymi nasionami słonecznika, lub jakimś innym przysmakiem. Dobrym rozwiązaniem są kule do biegania dla gryzoni, po jakimś czsie potrafią tak nią sterować, że omijają przeszkody. Mój chomik jest z niej zachwycony.




Zabawki
drabinki z plastiku lub drzewa (w sprzedaży). Polecam drewno, gdyż daje lepsze możliwości uchwytu niż plastik.
huśtawki
karuzela - jeżeli skrzypią, smarować wyłącznie olejem spożywczym lub masłem
rurki ceramiczne, plastikowe lub tekturowe (np. po papierze toaletowym)
wydrążone rurki z drewna (w sprzedaży). Jeżeli ktoś chciałby zrobić sam taką rurkę to tylko z nietrujących gatunków drewna (np. drzewa owocowe) i przed użyciem wygotować i wysuszyć
sznurki do gryzienia i wspinania



Młodsze zwierzaczki łatwiej oswoić!

Chociaż ja jestem zwolennikiem zasady "dla chcącego - nic trudnego" i jeżeli ktoś naprawdę zaprze się w sobie to nie ma na świecie takiej siły, któraby mu przeszkodziła w osiągnięciu zamierzonego celu.



Po przyniesieniu naszego nowego lokatora do domu i umieszczeniu go w nowym pomieszczeniu, musimy dać mu trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowych warunków, polubienie nowego miejsca zamieszkania, dlatego powinniśmy w pierwszych dniach zapewnić naszemu chomikowi maximum spokoju. Młode zwierzątka boją się i chowają gdy ktoś zbliży się do ich klatki, jednak ich oswojenie nie zabiera dużo czasu, lecz wymaga trochę naszej chęci i cierpliwości. Najłatwiej oswoić chomika syryjskiego, dlatego ten właśnie gatunek jest najczęściej kupowany i chodowany przez początkujących hodowców. Ponieważ chomiki mają słaby wzrok, ważną rolę w ich życiu stanowi węch i słuch. Na tym właśnie powinniśmy oprzeć proces oswajania. Mówmu do chomika cicho, lecz wyraĽnie. Ruchy przy nim wykonywane powinny być płynne i opanowane, w przeciwnym wypadku zwierzak może poczuć się zagrożony. Początkowo będzie uciakał, ale po chwili zacznie się nam przyglądać, a następnie pozwoli się wziąć do ręki. Możemy wtedy pogłaskać chomika po grzbiecie oraz uważając aby nie upadł i nie uciakł pozwolić na wędrowanie i "zwiedzanie". Te czynności należy powtarać przez kilka następnych dni (lecz nie cześciej, ponieważ będzie czuł się zagrożony),a nasz ulubieniec będzie z chęcią się z nami bawić.




By nasz chomik był zdrowy, ładny, odznaczał się pięknym, lśniącym, barwnym futerkiem, był zwierzątkiem z dużym temperamentem, ruchliwym i wesołym, musimy mu zapewnić właściwe, zróżnicowane i wysokowartościowe pożywianie. Głównym pokarmem chomika są rośliny, ale jest mu również potrzebne urozmaicenie diety na przykład produktami pochodzenia zwierzęcego.


Pamiętajmy, że pokarm powinien być zawsze świeży. Powinien pochodzić z pewnego źródła, a wszystkie rośliny przeznaczone na karmę trzeba przed podaniem zwierzętom oczyścić - nieświeże i brudne mogą stać się przyczyną biegunek i chorób przewodu pokarmowego. Chomików nie należy karmić słodyczami z rodziny cukierków, za to herbatniki są czymś co można podać naszemu ulubieńcowi. Osobniki młode oraz samice ciężarne i karmiące wymagają bardziej zróżnicowanej diety niż pozostałe chomiki - więcej białego sera i mleka (pokarmów bogatych w wapń i białko). Najlepszym wskaˇnikiem prawidłowego żywienia jest systematyczny przyrost masy ciała chomików i ich zdrowy wygląd. Chomiki od czasu do czasu jedzą swoje odchody. Dzięki temu odzyskują niektóre witaminy, inaczej bezpowrotnie stracone dla organizmu. Chomiki wytwarzają dwa rodzaje kału: ciemny i twardy (wydalany jako odchody) oraz jasny i wilgotny (zjadany, stanowiący treść jelita ślepego i zawierający ogromną ilość mikroorganizmów wytwarzających witaminy).


Przyczynami choroby chomika mogą być:
Zepsute lub jednostajne jedzenie
Przeciąg
Szybka zmiana temperatur
Za niska lub za wysoka wilgotność powietrza
Mokra wyściółka
Brak higieny w klatce
Za wysoka lub za niska temperatura
Brak możliwości do ścierania zębów i pazurków
Inne zwierzęta
Budzenie podczas snu



Objawy choroby u chomika:
Apatyczne zachowanie
Łyse pola w sierści
Chudnięcie
Biegunka
Kichanie, Charczenie
Brak apetytu
Krwawienie, zaschnięte rany
Kuśtykanie, ciągnięcie jednej nogi za sobą
Unikanie światła
Stałe drapanie, zaczerwienienie skóry


Coś jeszcze potrzebujecie??piszcie..:))
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Olcia:)))
Gość






  Wysłany: Nie 18:02, 24 Maj 2009 
Temat postu: Chomiki:)

Chomiki najbardziej lubią jeść słonecznik...najlepiej już obrany...mogą mieć ze skorupką wtedy sady sami sobie obiorą.. ;) lubią pić zimne mleko to dostarcza im białka..dawajcie im też koniczyne..tylko przed tym umyjcie ją!!chomiki lubią też sałate..tylko wiosną trzeba uważać,ponieważ sałata jest pryskna a chomik może od tegio zdechnąć...:P
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Gość







  Wysłany: Pon 15:07, 25 Maj 2009 
Temat postu:

:))wychoźcie z chomikami na dwór!!one to uwielbiają!!!:D
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum www.zwierzorki.fora.pl Strona Główna -> Dieta Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 100, 101, 102  Następny
Strona 2 z 102

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group | | autumn Style by ArthurStyle
Regulamin